Uppdaterade villkor 25 maj – vad innebär GDPR för Tryffelsvinets medlemmar?

Med anledning av den nya dataskyddslagen GDPR som träder i kraft den 25 maj 2018 har vi uppdaterat våra villkor. Den nya lagen gäller för EU och ersätter den gamla svenska personuppgiftslagen (PuL). Vi på Tryffelsvinet är måna om att du känner dig trygg med hur dina personuppgifter hanteras och att du enkelt förstår hur ditt medlemskap fungerar, vilka personuppgifter och vilken data vi sparar, och vad vi gör med den information vi sparar. Vi har därför uppdaterat de allmänna villkoren. Här kan du läsa om Tryffelsvinets allmänna villkor i sin helhet. Nedan kan du läsa en sammanfattning om de villkor som rör medlemskap i Tryffelsvinets vinklubb.

 

Allmänna villkor för Tryffelsvinets vinklubb

Tryffelsvinet AB hanterar dina uppgifter enligt den nya dataskyddslagen GDPR som träder i kraft den 25 maj 2018.

Tryffelsvinets vinklubb riktar sig till privatpersoner som är över 20 år. Genom att godkänna våra villkor försäkrar du att dessa uppgifter stämmer för dig.

Medlemskapet är gratis.

För att bli medlem i Tryffelsvinets vinklubb behöver du ange ditt namn, din mailadress och ditt postnummer. Vi behöver din mailadress för att kunna ge dig relevant information och ditt postnummer för att exempelvis kunna tipsa om erbjudanden och provningar som sker i just ditt område. Dessa uppgifter lagrar vi i programmet Apsis tills eventuell avregistrering. Om du vill att vi raderar dina uppgifter meddelar du oss detta på info@tryffelsvinet.se, så raderar vi dina uppgifter manuellt.

Som medlem blir du prenumerant av Tryffelsvinets vinklubbs nyhetsbrev som skickas via e-post. Den mailadress du anger kommer således att användas för att ge dig vintips från Tryffelsvinets vinklubb samt information om våra events och vinprovningar. Mailadressen kommer enbart att användas av Tryffelsvinet, vi förmedlar inte vidare våra medlemmars uppgifter. Du kan när du vill avbryta prenumerationen genom att klicka på länken ”Avregistrera (mailadress) från denna lista” längst ner i alla våra utskick eller maila oss på info@tryffelsvinet.se. Genom att godkänna våra villkor godkänner du att vi skickar ut våra nyhetsbrev.

Samtycke begärs även för att lagra, administrera och publicera eventuellt bild- och filmmaterial som tas vid våra aktiviteter, såvida du inte meddelar oss innan aktiviteten äger rum på info@tryffelsvinet.se att du inte vill medverka. Materialet kan komma att användas på Tryffelsvinet AB hemsida, i utskick och informationsmaterial om Tryffelsvinet AB aktiviteter och verksamhet.

Samtycket är giltigt tillsvidare. Du har rätt att när som helst ta tillbaka ditt samtycke. Det gör du genom att kontakta info@tryffelsvinet.se Observera dock att ett återkallande av ditt samtycke inte påverkar lagligheten av behandlingen innan samtycket återkallades.

Tryffelsvinet AB förbehåller sig rätten att ändra dessa villkor. Förändringar meddelas här på webbplatsen www.Tryffelsvinet.se

Har du några frågor rörande GDPR och behandling av dina personuppgifter är du välkommen att kontakta Tryffelsvinets dataskyddsombud Stefan Schlyter på stefan@tryffelsvinet.se

 

 

 

 

Dela med dina vänner