Favoriten Galets Rosé åter i lager!

GaletsRoseTill många av våra medlemmars förtjusning finns nu 2016 Galet Rosé åter i lager. Galets Rosé är ett smakrikt, ekologiskt rosévin som passar till mycket du serverar i vår och sommar. Årgång 2016 är exceptionellt bra, den bästa vi provat faktiskt, och den kända vingurun Robert Parker ger konstant detta vin runt 90 poäng, vilket är mycket ovanligt för en rosé. Huvuddruvan är Syrah, vilket bidrar till dess fylliga kropp, men här finns även Grenache. Vinet har fått sitt namn från de stora stenar – galets – som ligger kring vinstockarna och skänker värme på nätterna. Det här vinet passar perfekt till fördrinken med lite plock i form av hårdost, charkuterier eller nötter i olika former. Det är även ett trevligt sällskap till maten och gärna tillsammans med grillad kyckling, laxspett eller fläskkött. Klicka nedan för att läsa mer om vinet och beställa. Vi har bara 45 lådor så vänta inte för länge!

2016 Galets Rosé – Mourgues du Grès – nr 76924 – 117 kr

Dela med dina vänner