2010 Le Petit Lion du Marquis de Las Cases (nr 92101) – Château Leoville Las Cases

560,00 kr
SLUTSÅLD!
Le Petit Lion du Marquis de Las Cases är ett enastående vin med djup, tät, mörk frukt och toner av kaffe, choklad, lakrits, kryddor och fat.
Chateau Leoville Las Cases är ett av de slott i Médoc med allra längst historia. Vi får gå tillbaka till 1638 när Jean de Moytie ägde egendomen. Han kallade den Mont-Moytie och det var ett av de första slotten i Médoc att producera vin sida vid sida med Château Margaux och La Tour de Saint-Lambert, numera känt som Château Latour. Mont-Moytie stannade i samma familjs ägo i nästan 100 år innan egendomen blev en del av familjen Gascqs ägor och även döptes om till Leoville. Slottet, med sina 300 Ha, blev en föregångare inom vinmakningen i Bordeaux och många av de ”nymodigheter” som de införde är fortfarande högst levande i denna klassiska region.
Idag består egenomdomen av 97 Ha vingårdar där jordmånen består av grus, sand och lera. I sann Saint-Julien-anda odlar de mest Cabernet Sauvignon, men även Merlot, Cabernet Franc och Petit Verdot. Rankorna har en genomsnittsålder på 40 år där de äldsta är närmare 80 år gamla. Le Petit Lion du Marquis de Las Cases är slottets andravin – fräscht, kraftfullt och elegant. Det går bra att dricka nu, men för den som orkar vänta finns det mycket komplexa och finstämda smaker som kommer fram om några år. Ett enastående vin som fått 92 poäng av Per Bill i Dina Viner och 90 poäng av Livets goda!
Doft
Fruktig, komplex doft med inslag av mörka plommon, svarta vinbär, kaffe, choklad, lakrits, kryddor och fat.
Smak
Koncentrerad, rik och nyanserad smak med fatkaraktär och toner som känns igen från doften. Vinet har en fin struktur och bra syra. Lång, tät och angenäm eftersmak.
Lagring
Bäst 2016-2025
Mat
Njut till lamm eller nötkött men även bra partner till vilt, gärna av fågelslag, med inslag av örter och gräddsås. Passar även till smakrika grytor och stekar.
Tips
Lufta gärna en stund i karaff innan servering.