2012 Valduero Crianza (nr 71326) – Bodegas Valduero

200,00 kr
SLUTSÅLD!
I Valduero Crianza finns massor av saftig mörk frukt, kryddor, finstämda ektoner och en mycket fin fräschör. Inslag av choklad och tobak med lång eftersmak.
Bodegas Valduero var ett av de första vinerierna som startade i Ribera del Duero. Det grundades 1984 av Gregorio García Alvarez i den lilla staden Gumiel de Mercado i provinsen Burgos. Egendomen ägs och drivs idag av hans döttrar Yolanda Garcia Viadero, ansvarig vinmakare och första kvinnliga ledamot i Ribera del Dueros tillsynsråd för vin, och Carolina Garcia Viadero som sköter den mer affärsmässiga delen. Hos Bodegas Valduero har de en speciell vinklubb, La Tenada, där du som privatperson eller företag kan köpa ett helt 225-litersfat med vin, som sedan buteljeras i 300 flaskor med ditt eget namn på. I medlemskapet ingår även ett antal besök på vineriet, som annars är stängt för allmänheten, samt lunch och provning på plats. Det är flera stora personligheter som är medlemmar i La Tenada, t.ex. operasångaren Plácido Domingo och nobelpristagaren i litteratur, Mario Vargas Llosa.
Valduero Crianza kommer från vingårdar som består av friväxande, låga vinrankor. De producerar koncentrerade druvor som ger mycket färg, komplexitet och smak. Druvorna skördas i små korgar så att de inte ska skadas och pressas sedan försiktigt. Juicen jäser sedan på sin naturliga jäst för att ge vinet karaktär och personlighet, och vinet lagras i 15 månader i två olika ekfat följt av 12 månaders flasklagring. Vinerna från Bodegas Valduero har rönt mycket uppmärksamhet både i Spanien och internationellt. Den här Crianzan har fått 93 poäng och guldmedalj i Decanter samt guldmedalj i Concours Mondial de Bruxelles.
Doft
Underbar, fruktig doft med toner av mörka bär, kummin, kryddnejlika, muskot, fin fatkaraktär och Liten blommighet.
Smak
Massor av saftig mörk frukt, kryddor, finstämda ektoner och en mycket fin fräschör. Inslag av choklad och tobak gör sig påminda och eftersmaken är lång.
Lagring
Bäst 2017-2022
Mat
Passar utmärkt till smakrika rätter av nötkött, lamm och vilt, gärna stekt eller grillat, med lite krämiga tillbehör. Även gott till milda och mellanlagrade hårdostar.
Tips
Servera vid 17-18 grader.