2013 Gevrey-Chambertin 1er Cru Alea (nr 99165) – Trapet Père & Fils
895,00 kr
SLUTSÅLD
Gevrey-Chambertin 1er Cru Alea är ett rent, precist och komplext vin med toner av röda och mörka körsbär, röda plommon, färsk kakao, viol och sval kalksten.
Domaine Trapet är en av de klassiska producenterna i Gevrey-Chambertin. Man producerar idag allt från Marsannay till Chambertin Grand Cru. Sonen Jean-Louis har lyft kvalitetsnivån ytterligare bl a genom att sluta filtrera sina viner, större andel ny ek, samt minutiöst underhåll av vingårdarna. Domaine Trapet räknas idag till en av de absolut främsta producenterna i området.
2013 var ett utmanande år i Bourgogne med hagelskurar som förstörde upp till 50% av skörden på sina ställen. De druvor som var kvar fick dock all kraft och energi, och har gett mycket koncentrerade viner med både djup och komplexitet. Trapets Gevrey-Chambertin 1er cru Alea är en blandning av deras 1er cruer: Clos Prieur, Petite Chapelle, Combottes, Corbeaux och Ergot. Alea produceras endast de årgångar då volymerna är små och det kan därför vara svårt att få tag i detta vin.
Trapet odlar sina druvor helt biodynamiskt, de plockas för hand och sorteras mycket noggrant. Vinet jäser i öppna fat med 30% stjälkar på ett så naturligt sätt som möjligt utan att tumma på kvaliteten. Därefter har vinet lagrats i små franska ekfat där 30-75 % är nya beroende på årgång. Ett mycket bra vin!
Doft
Ren, precis och komplex doft av röda och mörka körsbär, röda plommon, färsk kakao, viol och svala kalkstenstoner.
Smak
Medelfylligt med en kompakt och tät öppning med inslag av mörka bär, örter, mineraler och fat. Smaken är fokuserad, djup och fräsch med en fantastisk struktur.
Lagring
Bäst 2018-2030
Mat
Serveras vid 17-18°C till rätter av vilt, fågel, lamm- eller nötkött.
Tips
Lufta vinet minst 1 timme i karaff före avnjutning.