2012 Grand Ardèche Chardonnay (nr 73398) – Louis Latour
135,00 kr
SLUTSÅLD
Grand Ardèche Chardonnay från södra Bourgogne är ett elegant, friskt vin med diskreta fatinslag och toner av citrus, blommor, nötter och en fin smörighet.
Maison Louis Latour grundades redan 1797 och är nu inne på sjunde generationen. Louis Latour är ett handelshus med långtidskontrakt hos odlare i de bästa vingårdarna i hela Côte d’Or. Man har även en stor areal egna vingårdar och är, med sin bas i Aloxe-Corton, den största ägare av Grand Cru-mark i regionen med hela 28,63 hektar. Vingårdarna sträcker sig från Chambertin i norr till Chevalier-Montrachet i söder.
Vi tycker att Louis Latour gör fantastiska vita viner och de levererar en jämn och hög kvalité till mycket sympatiska priser. På 1980-talet letade de efter ett område med liknande förutsättningar som i Cote d’Or och fastnade för Ardèche, 35 mil söder om Beaune. Samma jordmån, krita och lera, och samma filosofi som längre norrut men mer sympatiska priser. Här har de byggt ett toppmodernt vineri med bl.a. rostfria temperatur¬kontrollerade tankar som ger korta transporter och högre kvalitet. Grand Ardèche är ett välbalanserat vin som är behandlat som ett Cru-vin och endast de bästa druvorna har använts. 2012 var ett bra år som utlovar en hög njutningsfaktor!
Doft
Elegant frisk doft av citrus, vanilj och rostat bröd med inslag av honung och väldoftande blommor.
Smak
Generöst rund i smaken med härligt frisk och ren frukt. Inslag av mandel och vanilj och en trevlig uppiggande syra i avslutningen.
Lagring
Bäst 2015-2018.
Mat
Gott till all fisk men även skaldjur som hummer och höstens välmatade krabba (inte till räkor). Passar utmärkt till kyckling och vitt kött med milda tillbehör. Gott även som aperitif samt till kittostar.
Tips
Servera vid 10-12 grader. Lufta gärna i karaff en halvtimme före avnjutning.