2014 Terra di Vulcano Falanghina (nr 70153) – Bisceglia

92,00 kr
SLUTSÅLD!
Terra di Vulcano Falanghina har en intensivt blommig och härlig doft med inslag av ananas, kiwi och päron. Smaken är harmonisk, mjuk och renfruktig.
Bisceglia har en ung historia, vinhuset grundades 2001, av ren passion. På en affärsresa till New York 2000 provade Mario Bisceglia ett Aglianico-vin. Denna överväldigande upplevelse fick honom att fatta ett beslut om att starta ett eget vinhus! Nu är han en ny starkt lysande stjärna som lovordas av alla i alla vinguider/magasin och hans toppvin, Gudarrà 2005, har fått tre glas i Gambero Rosso!
När Bisceglias nya toppmoderna vinhus skulle byggas på Basilikatas antika jord var det två japanska arkitekter som fick äran att skapa det. Kontrasten är påtaglig, byggnaden respekterar dock de romerska arkeologiska lämningarna precis framför. Denna spännande dynamik upprepas i vinmakningen och jordbruket. Lokala druvsorter odlas jämte internationella, det ekologiska förhållningssättet stöttas av den senaste tekniken i vinanläggningen som är den modernaste i Basilikata. De har även vingårdar i Apulien och Kampanien. Falanghina odlas i Kampanien i staden Benevento på 400 m ö h.
Rankorna till Terra di Vulcano Falanghina växer i sydöstliga sluttningar i kalkrika och vulkaniska jordar. Druvorna plockas för hand i små korgar och jäser i temperaturreglerade ståltankar. Ingen ek används för det här vinet. Bisceglias Falanghina är verkligen en bra representant i stil och karaktär från denna antika druvsort.
Doft
Intensivt blommig och härlig doft med inslag av ananas, kiwi och päron.
Smak
Harmonisk, mjuk och renfruktig med tydliga toner av päron.
Lagring
Bäst 2015-2016
Mat
Sallad Nicoise, fisk och skaldjur i många former samt olika grönsaksrätter. Även bra som aperitif!
Tips
Servera vid 10-12 grader.